Każdy pacjent marzy o białym uzębieniu. Dzisiejsze metody pozwalają na szybkie i piorunujące efekty. Wraz z rozwojem technologii wybielania, powstają mity dotyczące wybielania. W prosty sposób chcemy Państwu wyjaśnić czym jest wybielanie.
Rozróżniamy dwie techniki wybielania zębów: metodą nakładkową oraz gabinetową.
Metoda nakładkowa jest to metoda, która trwa o wiele dłużej niż wybielanie w gabinecie. Dentysta pobiera wyciski i wraz z technikiem dentystycznym wykonuje specjalne indywidualne nakładki, w które na odpowiednią ilość czasu, pacjent nakłada specjalny preparat zalecony przez Stomatologa. Na efekt należy czekać powyżej 2 tygodni.
Metoda gabinetowa (lampa) jest to jednorazowy zabieg polegający na założeniu specjalnego żelu na powierzchnie zębów, a następnie aktywowaniu go przez światło akceleratora + specjalnej lampy. Żel wybielający oparty jest na nadtlenku wodoru oraz innych składnikach, których zadaniem jest zwiększenie rezultatu oraz zmniejszenie wrażliwości. Żel wybielający pod wpływem światła z lampy zwiększa szybkość rezultatu, poprzez zwiększenie przechodzenia żelu przez szkliwo do zębiny. Efektem wybielania są białe, lśniące zęby pacjenta. Cały zabieg trwa ok. 45 minut, jednak jego długość może się różnić w zależności od przypadku. Zabieg wybielania w gabinecie jest całkowicie bezpieczny, wykonywany przez lekarza stomatologa. Zęby po wybielaniu nie stają się „bardziej chłonne” dla barwiących substancji, ale przez okres 2 tygodni należy stosować „białą dietę”. Efekt pozostaje widoczny średnio przez 2 lata.
Metoda mieszana (nakładka + lampa) często stosowana przy ciemnych i mocno przebarwionych zębach. Po wybielaniu w gabinecie pacjent otrzymuje nakładki i żel wybielający do stosowania w domu przez kilka kolejnych dni. Dowiedziono, że jest to metoda najbardziej skuteczna, a efekt jest najbardziej trwały i widoczny.
Jak przygotować się do wybielania gabinetowego oraz na co zwrócić uwagę przed wybielaniem:
• wszystkie zęby powinny być wyleczone,
• należy oczyścić zęby poprzez skaling i piaskowanie – Profesjonalne Oczyszczanie Zębów,
• plomby oraz uzupełnienia protetyczne nie poddają się działaniu wybielania, należy je wymienić po zabiegu (po 10 – 14 dni, wtedy następuje stabilizacja koloru)
Przeciwskazania do wybielania:
• kobiety ciężarne i karmiące,
• osoby uczulone na składniki zawarte w preparacie wybielającym np. nadtlenek wodoru,
• młodzież do 16 roku życia (rozwój zęba nie jest jeszcze zakończony).
Czy wybielanie zębów jest bolesne?
Z reguły zabieg jest zupełnie bezbolesny. Jedynie w sporadycznych przypadkach może pojawić się delikatna wrażliwość w trakcie lub po zabiegu. Dolegliwość ta mija po maksymalnie 24 godzinach, jednak zazwyczaj trwa do 3-4 godzin po zabiegu. Można stosować pasty na nadwrażliwość zębów przy czym powinny one być jasnych kolorów.
Zalecenia po zabiegu wybielania zębów przez 48h:
• nie powinno się spożywać ciemnych napojów (czerwone wino, kawa, herbata, sos sojowy, cola)
• „biała dieta” tzn. należy unikać pokarmów barwiących zęby (jagód, czerwonych buraczków, barszczu)
• nie powinno się palić papierosów oraz używać produktów z tytoniem
• nie używać kolorowych past do zębów
• nie stosować płukanek do jamy ustnej, które są kolorowe
• przez dobę po zabiegu należy również unikać spożywania kwaśnych oraz bardzo gorących i bardzo zimnych pokarmów i napojów ze względu na mogącą wystąpić przejściową nadwrażliwość pozabiegową.
Aby utrzymać jak najdłużej efekt wybielenia zębów należy wykonywać stomatologiczne badanie kontrolne nie później niż co 6 miesięcy, regularnie usuwać złogi nazębne, dbać o higienę jamy ustnej według zaleceń lekarza, zminimalizować spożycie płynów i pokarmów zawierających barwniki oraz palenie tytoniu. Brak zastosowania się do powyższych zaleceń może spowodować utratę oczekiwanego efektu wybielania zębów.
Przykładowe zdjęcia przed i po zabiegu wybielania zębów:
Wybielanie zębów martwych
Aby wybielić żeby martwe, trzeba zastosować inną metodę niż klasyczny sposób wybielania zębów żywych. Przebarwienie tworzy się wewnątrz zęba, tam też musi zadziałać środek wybielający. Dlatego wybielanie martwego zęba rozpoczyna się od ponownego otwarcia i opracowania komory zęba. Przedtem wykonuje się zębowe zdjęcie RTG w celu oceny prawidłowości leczenia kanałowego. Wewnątrz korony zęba umieszcza się specjalny preparat przeznaczony do wybielania martwych zębów, a otwór zamyka opatrunkiem tymczasowym. Wkładkę wybielającą wymienia się co kilka dni do czasu uzyskania pożądanego efektu, zwykle od 1 do 3 razy. Po zakończeniu wybielania zamyka się komorę zęba zakładając typowe wypełnienie kompozytowe.
ul. Kórnicka 232A
Zalasewo
62- 020 Swarzędz
sebadent@interia.pl