Endodoncja, czyli leczenie kanałowe
Endodoncja czyli leczenie kanałowe:
jest to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zębów oraz powikłań z nimi związanych. Leczenie endodontyczne polega na usunięciu wewnętrznej zainfekowanej tkanki zęba, oczyszczeniu kanału, jego dezynfekcji i wypełnieniu odpowiednimi materiałami a następnie odbudowie zachowawczej lub protetycznej korony zęba. Endodoncja to metoda leczenia umożliwiająca uratować zęby, które jeszcze nie tak dawno skazane byłyby na ekstrakcję (usunięcie).
Leczenie endodontyczne w skrócie polega na:
-
znieczuleniu pacjenta (The Wand – bezbolesne znieczulenie komputerowe)
-
zdjęcie punktowe wykonywane w trakcie i po leczeniu (radiowizjografia Kodak)
-
otwarciu i usunięciu całej zawartości komory: tzw. miazgi (sieć naczyń krwionośnych i nerwów).
-
odnalezienie ujść kanałów i ich udrożnienie i poszerzenie. Czynności te poprzedza wyznaczenie długości roboczej przy pomocy endometru Raypex5, który wykonuje elektroniczny pomiar kanałów korzeniowych (dzięki temu urządzeniu możliwe jest również przeprowadzenie prawidłowego leczenia endodontycznego u kobiet w ciąży). Czyszczenie mechaniczne, przeprowadzane jest przy użyciu specjalnych narzędzi tzw. pilników ręcznych, maszynowych (mikrosilnik Wave One firmy Denspley) i ultradźwięków
-
eliminacji bakterii. Czyszczenie chemiczne przeprowadza się przy użyciu różnych preparatów mających na celu zabicie bakterii i rozpuszczenie składników organicznych. Stosowanie ultradźwięków dodatkowo wspomaga czyszczenie chemiczne wykorzystując zjawisko kawitacji. Do dezynfekcji kanałów stosujemy także ozon podawany bezpośrednio do zęba dzięki wykorzystaniu urządzenia OzonyTron XL
-
szczelnym wypełnieniu opracowanych kanałów. Po opracowaniu, oczyszczeniu, poszerzeniu kanału oraz jego dokładnym osuszeniu, następuje szczelne zamknięcie światła kanału na całej jego długości specjalnym materiałem.
Po zakończonym leczeniu kanałowym konieczna jest jak szybka i trwała odbudowa zęba ze względu na wysokie ryzyko złamania osłabionej i pustej w środku korony zęba.
Przy niewielkim stopniu uszkodzenia korony zęba wystarcza odbudowa zachowawcza za pomocą wypełnienia lub onlay-a kompozytowego. Przy dużym zniszczeniu zęba samo wypełnienie może być niewystarczające i konieczne jest wówczas wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego z włókna szklanego i korony protetycznej.
Tylko szczelna i trwała odbudowa przeciwdziała wtórnej infekcji oraz mechanicznym urazom leczonego zęba.