to zabieg profilaktyczno-leczniczy polegający na usunięciu kamienia nazębnego, osadu i przebarwień nazębnych. Składa się z :
Kamień powstaje wskutek zwapnienia miękkiego osadu gromadzącego się na zębach (tzw. płytki nazębnej) jest to siedlisko bakterii, szkodliwie działających na cały organizm. Nieusunięty prowadzi do zapalenia dziąseł i ich krwawienia, głębokiego zapalenia przyzębia (tzw. parodontozy), obnażenia korzeni, nadwrażliwości zębów i ich rozchwiania oraz jest powodem nieświeżego oddechu. Powstały kamień nazębny możne usunąć lekarz dentysta lub higienistka stomatologiczna w gabinecie stomatologicznym przy użyciu odpowiedniego sprzętu.
Skaling:
jest to usuwanie płytki nazębnej i kamienia nazębnego z powierzchni zębów za pomocą narzędzi ultradźwiękowych. Urządzenie ultradźwiękowe ze specjalnymi końcówkami pomagają dotrzeć w każdy zakamarek i rozbić kamień, który z łatwością odpada od powierzchni zęba. Zabieg nie jest bolesny, jednak osoby szczególnie wrażliwe mogą odczuwać niewielki dyskomfort. Nasz gabinet wyposażony jest w nowoczesne urządzenie ultradźwiękowe do skalingu oraz profesjonalną piaskarkę do zębów.
Piaskowanie:
to zabieg usuwający przebarwienia zębów pochodzenia zewnętrznego (palenie tytoniu, kawa, herbata, niektóre pokarmy). Te naloty bardzo silnie przywierają do powierzchni zęba i są bardzo trudne do usunięcia dla szczoteczki. Silny strumień wody, powietrza i bardzo drobnego proszku doskonale usuwa przebarwienia i zapewnia idealną gładkość zębów, a przy tym nie uszkadza powierzchni szkliwa. Jest to zabieg szybki, bezbolesny i bardzo skuteczny. Piaskowanie jest także przeprowadzane rutynowo przed zabiegiem wybielania zębów.
Polerowanie:
służy wygładzeniu powierzchni zębów. Używa się do tego celu specjalnych gumek i szczotek oraz odpowiednich past polerujących zawierających fluor . Polerowanie zabezpiecza przed odkładaniem płytki nazębnej, daje poczucie czystości i świeżości jamy ustnej.
Fluoryzacja:
służy zlikwidowaniu chwilowej nadwrażliwości zębów po zabiegu, a zarazem wzmocni oczyszczone powierzchnie zębowe przed wystąpieniem ubytków próchnicowych. Zabieg fluorowania jest krótki i bezbolesny. Preparat fluorowy o wysokiej zawartości fluory nanosi się na zęby oczyszczone wcześniej z osadów. Preparat, dzięki swojej lepkości, zasycha na powierzchni zębów, przez co długo i stopniowo uwalnia dawki fluoru oddziałując w ten sposób wzmacniająco na szkliwo.
Zalecenia
Po zabiegu przez około 3 godziny należy bezwzględnie wystrzegać się picia kawy, herbaty, palenia tytoniu oraz spożywania silnie barwiących pokarmów (stosować tzw. „białą dietę”). Zęby są całkowicie oczyszczone i pozbawione ochrony. Proteiny występujące w ślinie potrzebują 2-3 godzin na odbudowę warstwy ochronnej. Zęby w tym czasie nie mają żadnego zabezpieczenia przed przebarwieniami.
Profesjonalne oczyszczenie zębów powinno być wykonywane co 6 miesięcy.
Gdy ktoś ma szczególną predyspozycję do odkładania się kamienia lub chorobę przyzębia powinien rozbić to częściej.
Trwałość i efekt piaskowania w dużej mierze zależy od pacjenta. Dbanie o higienę jamy ustnej, w szczególności dokładne czyszczenie zębów oraz czyszczenie przestrzeni międzyzębowych (zaleca się stosowanie szczoteczek międzyzębowych lub nici stomatologicznych) pozwala utrzymać prawidłowy efekt przez wiele miesięcy.
Przed zabiegiem |
Po zabiegu |
![]() |
|
|
|
ul. Kórnicka 232A
Zalasewo
62- 020 Swarzędz
sebadent@interia.pl