Sebadent Swarzędz - Facebook

Krwawiące dziąsła przy myciu zębów

ardzo często słyszymy od pacjentów tego typu zdanie: „doktorze, nie mogę myć zębów bo jak je myję to krwawią mi dziąsła”.

 

Czy wiesz co to jest błędne koło?


Otóż błędne koło to są krwawiące dziąsła. Zresztą sam przyjrzyj się schematowi poniżej i wyciągnij wnioski.


krwawią mi dziąsła

/

więc             więc

                       /

nie myję zębów


Jeśli zęby nie są prawidłowo umyte pozostaje na nich miękki osad, który stopniowo twardnieje przekształcając się w kamień. Osad lubi zbierać się w miejscach, do których nie jest łatwo dotrzeć szczoteczką. Są to tzw przestrzenie międzyzębowe czyli małe zachyłki pomiędzy zębami. Aby oczyścić te miejsca musisz użyć nitki dentystycznej.

 

Osad składa się z różnych elementów organicznych i bakterii, które stykają się z dziąsłem i prowadzą do powstania zmian zapalnych. Tkanka dziąsła nie jest już tak zdrowa, sprężysta i oporna na urazy. Dotknięcie tak zmienionego dziąsła szczoteczką w trakcie mycia prowadzi do zranienia i w efekcie krwawienia. Stan taki nazywamy nieżytowym albo prostym zapaleniem dziąseł.


Ale!!
Jeśli zauważysz, że krwawią ci dziąsła nie zaniedbuj mycia zębów. Myj je jeszcze częściej. Dzięki temu zlikwidujesz osad i nie dopuścisz do odkładania się następnego. Twoje dziąsła zaczną zdrowieć i dochodzić do siebie.


TO NIE SZCZOTKOWANIE PROWADZI DO KRWAWIENIA ALE OBECNOŚC OSADU NAZĘBNEGO.

 

Winni jesteśmy jedno wyjaśnienie. To co przeczytałeś nie do końca jest prawdą. Nie zawsze jesteś w stanie sam sobie poradzić z problemem krwawiących dziąseł. Konieczna jest wtedy wizyta w gabinecie stomatologicnym i skorzystanie z naszych usług.

 

Dlaczego sobie nie poradzisz?

Dlatego, że osad stwardniał na tyle, że nie można go usunąć zwykłą szczoteczką. Konieczne jest wtedy profesjonalne czyszczenie zębów.


Kamień nazębny (czyli stwardniały osad) działa bardzo szkodliwie dla dziąseł ponieważ bakterie bardzo łatwo się do niego przyczepiają. Jeśli kamień znajduje się w kieszonce poddziąsłowej wtedy mycie zębów szczoteczką to nic innego jak pocieranie dziąsłem o leżący pod nim kamień – jak wtedy dziąsła mają nie krwawić?

 

Często zdarza się, że krwawi dziąsło tylko w jednym miejscu np. pomiędzy dwoma zębami. Mówimy wtedy o zapaleniu brodawki dziąsłowej. Przyczyną są źle wykonane plomby lub korony. Plomba która nie przylega dobrze do zęba lecz odstaje od niego w okolicy dziąsła (jest tzw nawis plomby) tworzy „daszek” pod którym będzie się zbierał osad i będą żyły bakterie nie niepokojone przez nikogo. Doprowadzą do miejscowego zapalenia dziąsła co objawi się krwawieniem. Możesz to sam sprawdzić wkładając nitkę dentystyczną między zęby – jeśli nitka strzępi się i nie przechodzi gładko to znaczy , że jest jakiś zadzior lub nawis a jeśli pojawi się krwawienie to znaczy, że doszło już do zapalenia. W takich wypadkach nie wystarczy tylko oczyszczenie tego miejsca – trzeba zrobić nową plombę lub koronę.

 

Zapalenie dziąseł jest łatwo wyleczalne pod warunkiem, że nie zaniedbasz higieny.

 

Nie leczone może być wstępem do poważniejszych problemów – zapalenia przyzębia zwanego dawniej parodontozą.

 

Gabinet Dentystyczny “Sebadent”

Kontakt

ul. Kórnicka 232A

Zalasewo

62- 020 Swarzędz

sebadent@interia.pl